Alternatívna medicína je ako morské prasiatko

23 nov

Kdesi raz bolo krásne napísané, že alternatívnou medicínou sa označuje súbor praktík, ktoré sú buď preukázateľne neúčinné, alebo ich účinnosť zatiaľ preukázaná nebola. V drvivej väčšine prípadov je to ten prvý typ – preukázateľne neúčinných metód.

Medicína (z lat. (ars) medicina = lekárstvo, lekárske umenie, umenie liečiť >medicus = lekár) alebo po slovensky lekárstvo je veda, ktorá sa zaoberá:

  • chorobami – ich rozpoznávaním (diagnostika), príčinami (etiológia), prevenciou (profylaxia), liečením (terapia) a ich prejavmi (patológia), aj
  • zdravým funkčným stavom

človeka, živočíchov a rastlín.

Väčšina alternatívnych systémov nespĺňa vyššie menované.

Ich diagnostika a etiológia je poväčšine biedna so žiadnym preukázaným účinkom / skôr naopak (diagnostika z dúhovky, pulzu, elektrického odporu kože na „akupunktúrnych bodoch“, atď).

Príčiny pacientových ťažkostí hľadajú prevažne tam kde nie sú (čakry, dóšy, akési toxíny, prekyslenie, negatívne emócie, zablokované meridiány či iné „energetické dráhy“, …).

V rámci prevencie, či udržania zdravého stavu ponúkajú rovnako na vode postavené opatrenia – často silno ovplyvnené vegánstvom, alebo inou vierou bez akýchkoľvek vedeckých dôkazov.

Po zlej diagnostike a určení príčiny je samozrejme šanca na správnu liečbu niekde na úrovni výhry v lotérii.

V drvivej väčšine prípadov ako „liek / liečbu“, buď predajú nejaký predražený pochybný prípravok, alebo ponúknu pochybnú službu. Výnimočné prípady dokonca „naordinujú“ niekoľko rôznych prípravkov naraz na minimálne tri „diagnostikované“ ťažkostí, či predajú permamentku na niekoľko sedení dopredu. A to tam kľudne môžete prísť ako zdravý a vitálny jedinec, ono si už ich diagnostika niečo na vás nájde.

Prípadné výnimočné „zlepšenie stavu“, nie je potom dôsledok ich „liečby“, ako skôr toho, že človek s ťažkosťami skúša nie len ich metódu, ale naozaj všetko možné, často aj vrátane modernej medicíny. V takom prípade je veľmi ťažké určiť čo skutočne za zlepšením stavu je, čo však alternatívcom a šarlatánom nebráni pripísať si zásluhy (neúspechmi sa pochopiteľne nepýšia).

Je len otázne, prečo to volať medicína, keďže s medicínou to nemá spoločné nič. A k čomu to je potom vlastne alternatíva, keďže pojem „alternatívny“ znamená „iný“? Nie neúčinný, nie pochybný, ale len iný. Iný v zmysle – účinný iným spôsobom.

Alternatíva je napr. pop vs. metal – oboje je hudba, jedna mainstream, druhá je alternatívna – iná. Alternatíva je tiež napr. iPhone vs. smartfón s Androidom – oboje je smartfón.

Alternatíva ale nie je funkčné ferrari vs. sedadlo z bicykla (ten nie je auto a sedadlo z neho nás samé o sebe ani nikam nedopraví).

Jednoducho povedané, alternatívna medicína je pojem ako morské prasiatko – to tiež nie je ani morské a ani prasa.


Trackbacks and Pingbacks

  1. Prečo je na internete toľko bullshitu o strave, výžive a zdraví? ← Hrkiho blog - december 18, 2013

    […] v medicínskej praxi, je veľmi jednoduché presedlať na morské prasiatka …, pardon “alternatívnu medicínu“. Vďaka titulu pred menom potom budia náležitú úcty a placebo bieleho plášťa na […]

Leave a Reply