Novinárske hry s číslami, alebo tvorba senzačných titulkov.

Možno ste nedávno zachytili „bombastickú správu“, o tom ako sa zvýši výskyt rakoviny do roku 2030 o 75%. Prosím nepanikárte, len sa s vami  pohrávajú novinári (ostatne, ako vždy).

Smelo si prečítajte daný článok a naberte negatívne dojmy a strach plnými dúškami.

Hotovo? Tak teraz si poďme prečítať to podstatné. Konkrétne jeden odstavec v článku, kde sa nachádzajú aj nejaké tie čísla:

„Vedci odhadujú, že do roku 2030 vzrastie počet ľudí trpiacich na rakovinu až o 75%, pričom v niektorých najchudobnejších krajinách to môže byť až 90%. V štúdii vychádzali z údajov Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (dát IARC). Štúdiu postavili na štatistikách z roku 2008 z údajov 184 krajín sveta. V štúdii brali vedci do úvahy aj index ľudského rozvoja (HDI). Brayov tím vo francúzskom Lyone oznámil, že v roku 2008 sa na svete vyskytlo 17,7 milióna nových prípadov ochorení na rakovinu a v roku 2030 by to malo byť až 22,2 milióna.“ 

Kde je to tá mágia slovíčok? Tu:

„vzrastie počet ľudí trpiacich na rakovinu až o 75%“

Táto informácia u väčšiny ľudí vyvolá na prvý pohľad dojem, že ľudstvo sa rúti do záhuby a vymrie na rakovinu. Možno ste si práve ako väčšina ľudí tiež predstavili, že v roku 2030 bude bez rakoviny len každý štvrtý človek na planéte.

Treba však čítať pozorne. Čarovná je práve formulka „o 75%„. Nárast o 75% môže kľudne znamenať, že ak mali v r.2008 rakovinu štyria ľudia, tak v r.2030 rokov to budú siedmi. Krásne je, že to môžu byť 7 ľudia zo 100, ale aj 7 z 1000, alebo 7 z 1 000 000 atď. Tých 75% sa totiž nevzťahuje na celkový počet ľudí.

Áno, v tomto je to čaro percent a mágia porovnávanej veličiny. Z na prvý pohľad banálneho čísla dokáže spraviť percentuálne vyjadrenie senzáciu. Nehrozí teda to, že by zrazu 75% populácie dostalo rakovinu. Má sa len zvýšiť jej výskyt o 75%, čiže počet chorých dnes prenásobte číslom 1,75 a máte stav predpokladaný na rok 2030. To však nie je ani dvojnásobok a teda to neznie ani trochu senzačne.

Výskyt rakoviny sa zvýši, no určite nie tak katastroficky ako to na prvý pohľad vzbudí majstrovstvo novinárov senzačnými titulkami a slovíčkarením.

Ak sa ešte pozrieme na to, že v r.2008 bolo na zemi 6,75 mld. ľudí a odhady pre rok 20307,9 mld. až 8,9 mld., mohlo by to číslo v kontexte porovnania k počtu obyvateľov na planéte ešte o nejaký ten kúsok klesnúť (ale to by bolo potom menej hrozivejšie).

Mimochodom – kvalita slovenských médií je viditeľná aj pri vete:

„v roku 2008 sa na svete vyskytlo 17,7 milióna nových prípadov ochorení na rakovinu a v roku 2030 by to malo byť až 22,2 milióna“

Páni novinári nemali ani toľko času aby si skontrolovali údaje ktoré odpísali z abstraktu štúdie o ktorej píšu. Alebo napísali namiesto 12,2 milióna strašidelnejších 17,7 milióna schválne?

Keď budete nabudúce čítať nejaké šokujúce informácie z našich médií, pred tým ako sa začnete báť, dajte si minútku na krátke zamyslenie.


Pridaj komentár