Bullshithunter: sóda bikarbóna a rakovina

V rámci cyklu bullshithunter si berieme na mušku nepravdivé, zavádzajúce a vymyslené informácie o zdraví a strave, ktoré sa čoraz častejšie objavujú hlavne na sociálnych sieťach.

Bullshit:

Recept proti rakovine uvádza:

Zmiešajte jeden diel jedlej sódy s tromi dielmi (čistého, 100%) javorového sirupu v malej miske alebo hrnci, najlepšie vloženom v ohrievanom vodnom kúpeli. Zmes za stáleho rýchleho miešania 5 minút udržujte na 40, maximálne 45 ° C. Berte jednu čajovú lyžičku denne. Túto dávku možno brať aj trikrát denne, podľa potreby a okolností.

Pozor! “Soda na pečenie” nie je to isté ako “prášok na pečenie”, ktorý obsahuje hliník! Po zahriatí a premiešaní musíte získať konzistentnú zmes. Ak na dne nádoby zostane biely prášok, nepredali vám čistý bikarbonát sodný – NaHCO3 – ale akúsi zmes.

Sodium_bicarbonate_CN

Verdikt:

Keď Einstein vyslovil tvrdenie, že sa nedá dosiahnuť vyššia rýchlosť akou je rýchlosť svetla, to ešte nevedel, ako rýchlo sa bude o pár desaťročí bude internetom šíriť bullshit o tom, že sóda bikarbóna zaručene lieči rakovinu.

Je toho všade plno, v rôznych verziách, od vyššie uvedeného recepty, až po celé články ktoré sa odvolávajú na talianskeho šarlatána (Tullio Simoncini) a tvrdia veci ako, že rakovina je huba (lebo tumor je biely), že vzniká kvôli prekysleniu, že farmaceutický priemysel má v liečbe rakoviny obrovské prachy a všemožne sa snaží o udržanie si trhu  a ďalšie ničím nepodložené (a často dávno vyvrátené) žvásty. Pozrime sa teda na to celé bližšie:

Začnime tým „menším klamstvom“ (zlatý klinec si necháme na koniec).

1. Hliník v prášku do pečiva?

Schválne som kúpil ten najlacnejší prášok do pečiva, aby v ňom bol ten najväčší bordel a jeden balíček sódy na pečenie – prikladám foto zloženia:

 

A tu je výpis, čo sa za tajomnými Éčkami naozaj skrýva:

E500 (i) Uhličitan sodný (toto je vlastne tá naša „sóda“) – Uhličitan sodný tvoří malé krystalky nebo prášek bez zápachu, který je schopný absorbovat vzdušnou vlhkost. Vyskytuje se ve volné přírodě – v dolech, slaných jezerech nebo v mořské vodě. (zdroj: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E500)

Pod označení E450 mohou spadat následující sloučeniny: Difosforečnan disodný, Difosforečnan trisodný, Difosforečnan tetrasodný, Difosforečnan didraselný, Difosforečnan tetradraselný, Difosforečnan divápenatý, Dihydrogendifosforečnan vápenatý (zdroj: http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E450)

Nech sa snažím ako chcem, nevidím tam ako hliník, tak ani žiadnu jeho zlúčeninu. Čo viac, pri prelustrovaní zoznamu „éčok“ – hľadaní povolených zlúčenín hliníka sa ukáže, že použitie veľkej časti z nich u nás nie je ani povolené, či to, že v prášku do pečiva ani nemajú čo hľadať, nehovoriac o tom, že rôzne zlúčeniny ani zďaleka nie sú tak škodlivé ako ich dnes vykresľuje väčšina šarlatánov.

2. Rakovina je huba (pleseň – obľúbená Candida), lebo tumor má bielu farbu

Odhliadnuc od toho, že nie každá rakovina je biela, biela farba nie je v našom tele nič výnimočné. Biele sú zuby, očné bielka, nechty, šľachy, vaječníky, koža, a dokonca aj nervy či cievy. Sme tým pádom z polovice hubami? Nie. Farba samotná nie je ani zďaleka dôkazom štruktúry (nie všetko biele je pleseň).

Štúdia pri ktorej bol vo vzorkách pacientov s rakovinou sledovaný výskyt Candidy, jej výskyt potvrdila pri 193 pacientov z 19 457. To nie je ani 1% (čo však Simoncinimu nezabránilo nájsť si v danej štúdii ďalšie čísla, ktoré už pojednávajú len o tom 1% pacientov, vytrhnúť ich z kontextu a klamať, že to je 79%). Podobne prevracia Simoncini aj ďalšie štúdie, na ktoré sa rád odvoláva pri obhajobe jeho neexistujúceho výskumu.

3. Sóda bikarbóna a plesne / huby / kvasinky

Toto je asi jediné pravdivé tvrdenie na celom sódovom bullshite – sóda bikarbóna má protiplesňové účinky (aj keď nie ani tak sama o sebe, je to skôr dôsledok ovplyvnenia PH – čiže sú použiteľné rovnako aj iné látky). Čo je však nutné povedať, že tie účinky má pri priamej aplikácii na danú pleseň. Jej prechodom cez tráviaci trakt teda dosiahnete len to, čo z toho traktu nakoniec vyjde.

4. Zlý, zlý farmapriemysel – len na nás zarába a nechce nás vyliečiť

Na toto poviem len jedno – vo svete alternatívnej medicíny tiež nie je nič zadarmo. 33,9 miliardy dolárov je sumička, ktorú zhltli alternatívci  v r. 2007 len v USA. Tí alternatívci, ktorí vraj bojujú proti zlému, peniaze cucajúcemu, veľkému komplotu farmafiriem a všetkých vraj liečia z dobrej vôle a „takmer zadarmo“.

Mimochodom – liečba u spomínaného šarlatána so sódou bikarbónou vás vyjde na 7750 EUR + ďalších 3700 EUR ak u neho zostanete na klinike (to všetko za napichanie sódy bikarbóny do žíl a pár skenov) / ak nie rovno na 28 000 EUR za to, že vám do zavedie do hlavy katéter, cez ktorý do vás bude liať sódu bikarbónu. A to všetko vás samozrejme namiesto vyliečenia zabije.

5. Javorový sirup a rakovina

Poďme späť k „receptu“. Ak berieme v úvahu princíp liečby rakoviny sódou bikarbónou – znížením prekyslenia organizmu, resp. PH, je absolútne nelogické miešať sódu bikarbónu, od ktorej chceme maximálny „zásaditý“ účinok, s javorovým sirupom, ktorý má vraj kyslé PH. Samotný javorový sirup je v podstate len sacharóza – obyčajný cukor (cca 67%, zvyšok tvorí voda, a pár vitamínov a minerálov v zanedbateľnom množstve).

O to sa tu však vraj nejedná. Pôvodný recept (nie tá zjednodušená verzia) sa odvoláva na to, že rakovina žerie glukózu a tá je v javorovom sirupe. Teda – rakovina nám zožerie sirup. No my sme tak prefíkané kreatúry, že jej na ten sirup naviažeme sódu bikarbónu, ktorá jej dá na frak.

Inšpirácia eposom o Trójskej vojne je zrejmá.

Bohužiaľ, chémia nám vraví, že ak tu chceme dosiahnuť nejakú väzbu, budeme sa musieť zmenšiť na molekulárnu úroveň a zviazať si to pekne krásne sami špagátom. Tu totiž medzi javorovým sirupom a sódou bikarbónou žiadna väzba nevznikne (šťastie pre šarlatánov, že ich ovečky vedia z chémie veľké prd, smola pre ovečky).

6. Sóda bikarbóna v tele

Poďme na sódu bikarbónu a pozrime sa ako sa správa v našom tele. Má rôzne preukázané a overené – ako pozitívne, tak aj negatívne účinky. Oddiaľuje metabolickú acidózu pri fyzických aktivitách („pálenie“), môže pomáhať pri „svalovici“ a tramtarará, áno zvyšuje PH. Konkrétne PH moču. Presnejšie, len moču. Čo nám je zase na čo? Na nič, keďže PH moču je PH moču a PH v tele je niečo úplne iné. Moč nebol, nie je a ani nikdy nebude relevantný ukazovateľ PH v tele. To však šarlatánom propagujúcim teóriu prekyslenia (budeme sa jej ešte venovať v iných častiach), nebráni šíriť opačné tvrdenia – ovečky si neoverujú.

Ako bonus – na to aby sóda s tým PH moči výraznejšie zamávala, je potrebná dávka aspoň 300mg/kg. Tj. 70kg vážiaci človek by mal do seba dostať 21g sódy bikarbóny (čiže zhruba jednu vrchovatú polievkovú lyžicu, čistej sódy bikarbóny, nie nejakého paroztoku v javorovom sirupe). Odporúčanie v recepte „jednu čajovú lyžičku denne“, vám teda neprinesie dokonca ani tento zbytočný účinok (oni proste ešte viac pokazili ešte aj vopred zlý recept).

Pozrime sa ale ešte aj na negatíva. U citlivejších osôb môžu vysoké  dávky spôsobiť záchvaty paniky, okrem toho vie dosť nepekne rozhodiť celé trávenie (pravdepodobne vás kvalitne preženie) a pokiaľ si dáte priveľké množstvo „naraz“, tak to poletí von ešte skôr, rovnakou cestou akou to prišlo dnu (spiatočný lístok bez medzipristátia v črevách).

Okrem toho môže spôsobiť vyššie vylučovanie draslíka (ktorého máme takmer všetci dnes málo) a spôsobiť jeho deficit a o tom že na vysoké dávky by mali zabudnúť pacienti s hypertenziou (vysokým tlakom) citlivým na množstvo sodíka, je aj zbytočné diskutovať.

Odporúča sa keď tak sódu bikarbónu zmixovať s hydrogenuhličitanom draselným (verzia bikarbóny z draslíkom miesto sodíka), za účelom udržania ako takej rovnováhy draslíka a sodíka v tele. Samozrejme aj draslík má svoje účinky, čo by ale bolo na ďalší článok.

7. Zlatý klinec programu – Sóda bikarbóna a rakovina

Ohľadom sódy bikarbóny a rakoviny sa už čo to riešilo aj na serióznejšej úrovni ako len na šarlatánskych webíkoch. Od výskumov, ktoré konštatujú, že sóda bikarbóna zníži vonkajšie PH tumoru (pri priamej aplikácii) a vraj môže obmedziť širenie metastáz pri niektorých druhoch rakoviny, cez tie, ktoré nedokázali žiadny efekt „protirakovinového účinku“ sódy bikarbóny, až po závery inštitúcií ako American Cancer Society, že žiadne dôkazy neexistujú a celý bullshit o sóde bikarbóne je postavený len na vode.

A svoje by asi mohli povedať aj tí, ktorí liečbu rakoviny sódou bikarbónou absolvovali a dnes spokojne odpočívajú na cintorínoch.

Záver je asi taký, že sóda bikarbóna má nejaké účinky na tumor v podstate len pokiaľ ho ňou oblejete, utopíte ho v nej, resp. narvete to doňho injekčne a aj to nemá dostatočný účinok na to aby mu zakrútila krkom. Pri prechode cez tráviaci trakt sa k tumoru dostane veľké guľové.

Záver:

 • neexistujú žiadne dôkazy, že by sóda bikarbóna liečila rakovinu (nie je žiadnym zázračným liekom) a práve naopak, štúdie a prax toto tvrdenie skôr vyvracajú
 • neverte každej debiline na internete, hlavne pokiaľ vám tvrdí, že toho čo máte v kuchyni mali byť plné nemocnice a nepredloží žiadne dôkazy, len prázdne, pekne sformulované, ale pritom falošné tvrdenia
 • neverte tomu, že šarlatánom a alternatívcom ide o váš prospech a nie o vaše peniaze, aj alternatívna medicína je biznis, tak ako všetko ostatné, no na rozdiel od tej klasickej nepodporuje svoje tvrdenia žiadnymi dôkazmi a je o to nebezpečnejšia

8 komentárov

 • Juro píše:

  No ale vo vami uvadzanej studii sa vyslovene nachadza potvrdenie ucinku Sody Bikarbony!
  “ In every case, the peritumoral pH was acidic and heterogeneous and the regions of highest tumor invasion corresponded to areas of lowest pH. Tumor invasion did not occur into regions with normal or near-normal extracellular pH. Immunohistochemical analyses revealed that cells in the invasive edges expressed the glucose transporter-1 and the sodium–hydrogen exchanger-1, both of which were associated with peritumoral acidosis. In support of the functional importance of our findings, oral administration of sodium bicarbonate was sufficient to increase peritumoral pH and inhibit tumor growth and local invasion in a preclinical model, supporting the acid-mediated invasion hypothesis.“

  http://cancerres.aacrjournals.org/content/73/5/1524.abstract?sid=cad71f5b-2dad-4cd6-9c96-e265717295b6

  Ako to mame chapat?

  • Žrútik Nenažraný píše:

   Citajme prosim poriadne – nie je to potvrdenie ucinku sody bikarbony. Konstatuje sa tam ze tumor si sam o sebe meni okolie na kysle a do neho sa nasledne siri. Zaroven je tam vsade rec len o ucinku na zastavenie rastu tumora prostrednictvom zmeny okoliteho prostredia. O samotnom ucinku v zmysle „zabije to tumor“ tam rec nie je a ani byt nemoze – to proste soda bikarbona nedokaze.

   Oralna aplikacia sody bikarbony ktora tam je spominana je preklinicky model = nie je to ziadny realny vysledok z testovania na ludoch ale svojou povahou skor len odhad ze by to tak mohlo fungovat. Pre potvrdenie je potrebne vykonanie klinickych skusok, ktore minimalne na zvieratach zatial dany ucinok nepotvrdili – skor naopak, nebol tam ziadny ucinok pozorovany.

   Spominame to aj na konci clanku v zhrnuti, ze samotne studie ponukaju sice pekne hypotezy, no v praxi sa ukazuje ze ten efekt tam nenastava.

   • Juro píše:

    Ehm… teda mne sa ale vidi, ze su tam „bunky na okraji invazivnej oblasti“ uvolnovali prekurzory na vytvorenie kysleho prostredia, ale to mi nepripada to iste, ako „nadorove bunky“. Otazka je, preco tie na okraji (su uz nakazene/modifikovane?) uvolnuju nieco, a ci to nieco sa normalne samo nevyrovna ako sucast PH balance mechanizmu medzibunkoveho priestoru inou latkou – ktoru by teda mohla nahradit soda bikarbona.

    Aj keby teda oralne podavanie sody bolo neucinne (hoci neviem teda preco by tam pisali ze „was sufficient… supporting the hypotesis“, a ake su priciny neskor zistenej klinickej neucinnosti – nemate dalsie zdroje?), stale zostava moznost ziloveho alebo endoskopickeho podavania, a to by snad dokonca islo aj kapsulou s predlzenym uvolnovanim, podobnou podkoznej antikoncepcii, co by znamenalo vyrazne zlepsenie kvality zivota choreho.
    To samozrejme trochu predbieham, ale nejde mi vobec o ludsku snahu najst si nepriatela po pade socializmu/meciara/hocikoho, len o prosty lekarsky postup.. a nadej.
    Hoci teda, ak by sa dialo taketo testovanie, mohlo by to zobrat vietor z plachiet siritelom konspiracii, ze farmaceuticke firmy nechcu pouzivat prirodne/prirodzene latky ale nutit nas do chemickych vytazkov (z tisu a pod;-) a ja by som im taky overeny link rad prilepil pod ich clanky o hnusnych korporaciach :-)

    • Žrútik Nenažraný píše:

     Priamo v abstrakte je ten machanizmus popisovany ako hypoteza z ktorej vychadzali – zjednodusene povedane tumor sam si prostrednictvom chemickych reakcii upravuje PH prostredia okolo seba. Samozrejme je to hypoteza, takze v reali zatial nevieme ci sa jedna o „pracu“ samotneho tumoru, alebo je to nejaka z prirodzenych reakcii tela, ktora je vsak v tomto pripade nam skor na skodu a tumoru k prospechu.

     Moznost invazivneho podavania sme najprv tiez videli ako nadej ze dana teoria so sodou bikarbonou nebude uplna blbost, ked vsak vezmeme do uvahy ze latok, ktore su pre tumor daleko toxickejsie a nielen ze zabranuju jeho sireniu, ale na rozdiel od sody ho aj nicia je vela, zda sa plan na absolvovanie tohto postupu skor ako zbytocny. Taktiez by sa dana procedura dala vlastne pouzit len v pripade velmi skoreho najdenia tumoru kedy este nestihol metastazovat. S metastazami samotnymi si soda neporadi a vie len obmedzit ich sirenie zo samotneho tumoru (a aj to len pri konkretnych druhoch nadorov – http://cancerres.aacrjournals.org/content/69/6/2260.short). Cielom pri liecbe rakoviny je pri tom v prvom rade naodor a metastazy znicit, nie len obmedzit ich sirenie – vratit pacienta do podla moznosti zdraveho stavu.

     Najst viacere studie je v tejto problematike kus problem, kedze vzhladom na niekolko uvodnych nie je moc dovod investovat dalsie hraomdy financii a casu na vyskum niecoho, co sa spociatku sice ukazovalo slubne, no po par pokusoch bolo jasne ze to z rakoviny nikoho nevylieci (maximalne trosku spomali jej rozvoj a aj to len za specifickeho pouzitia).

     • Judas Twoo píše:

      prašok do pečiva obsahuje hlinik , viď : http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek/E541

      Použití

      Kyselá forma se používá v prášku do pečiva pro pomalé pečení při nízké teplotě, alkalický tvar je používán jako emulgátor v tavených sýrech. Najdeme jej v tacos, torilách a dalších pekařských výrobcích a také v taveném sýru.

      treba sa snažiť viac :-)

     • Žrútik Nenažraný píše:

      No ved nech sa paci, hura do obchodu ci tam vobec taky najdete (lebo klavesnica znesie vela).

 • Alexandra píše:

  Prajem pekný deň. Presne je to tak ja úž neverím ničomu ,lebo sme vyskúšali všetko a podla mňa ten javorový sirup ešte kŕmí tie rakovinové bunky o tom som presvedčená.Moja nevesta mala rakovinu už zomrela .Vyskušali sme všetko čo sme vyčítali .To je všetko v Božích rukách.Lekári liečia a Pán Boh uzdravuje.

  • Roman píše:

   Pan Boh nerobi absolutne nic lebo neexistuje. Cim skor to ludstvo pochopi tym skor ludia prestanu umierat z dovodu „Pan Boh/Alah/Krisna/atd ma vylieci.“ Choroby treba riesit a nie spoliehat sa na neexistujuce bytosti z rozpravkovych kniziek, to uz rovno mozete verit ze Vas uzdravi Cervena ciapocka.

3 Trackbacks and Pingbacks

Pridaj komentár