Argumenty šarlatánov: „je to čisto prírodný produkt“

zo skatulky doplkov vyzivy sa sype z jednej ruky do druhej Jeden z najobľúbenejších argumentov šarlatánov je fráza „je to čisto prírodný produkt, a preto je bez vedľajších účinkov“. Samotné tvrdenie však ide proti logike a často je jeho úloha len úmyselne zavádzať.

Aj muchotrávka zelená, hadí jed, sloní trus, alebo žraločia plutva sú čisto prírodné. Tie by ste veselo konzumovali? Alebo by ste na seba natierali každý deň šminky s olovom? Veď aj to je prírodné a navyše, robili to tak už starí Egypťania.

Že sa niečo vyskytuje v prírode, ešte neznamená, že to je nutne liek, ani že to človeku nemôže uškodiť, alebo ho rovno zabiť. Znamená to len to, že sa to vyskytlo niekde v prírode.

Podstatné pri liekoch, potrave alebo doplnkoch výživy je väčšinou nie ani tak „odkiaľ“, ako skôr „čo“, „koľko“, „kedy“ a „ako“ užívať. Až od toho sa odvíja či to je naozaj neškodné, nápomocné, alebo či len náhodou zbytočne neriskujeme.

Vo veľa prípadoch môže byť práve to „prírodné“ nebezpečné. Rôzne rastliny, časti živočíchov, či niečo anorganické (minerály, atď), nie sú dodnes poriadne preskúmané a tak ako je možné, že obsahujú látky, ktoré pomáhajú, rovnako je možné aj to, že obsahujú aj iné látky, ktoré naopak môžu niečo iné poškodiť.

Zaujímavý je aj rozdiel medzi „tým prírodným“ a „tou chémiou“. Lieky a rôzne „neprírodné“ doplnky, sú často čistou formou účinnej chemickej látky, ktorá sa inak nachádza v niečom „prírodnom“, akurát je izolovaná. Oproti tomu „prírodné“ lieky sú často chemickým koktejlom, v ktorom nie je jedna, ale mnoho rôznych chemických zlúčenín a tie môžu mať rôzne účinky. V niektorých prípadoch sa navzájom podporujú a zvyšujú svoj účinok, v iných nie. Dané účinky všetkých látok v „koktejli“ sú však málokedy dôkladne preskúmané a môžu tak veľmi ľahko predstavovať nie len pomoc, ale aj značné riziko.

Nedajte sa preto opiť rožkom. Ak je niekoho najsilnejší argument, že je to čo vám ponúka prírodné, radšej zbystrite, možno sa vás len snaží práve obrať o prachy.

autor foto: Colin Dunn

Jeden komentár

  • kait píše:

    Som sa za uplynulé dni doslova zažral do Vašich článkov, fakt že svaka čast!!!, odvádzate kopec skvelej práce ohľadom prevencie všeľudového ohlupovania…
    Ad: rozdiel medzi „prírodnou“ a „chemickou“ formou (aj keď mi to príde vzhľadom na zámer objektívneho popisu problematiky ako dosť nešťastné prívlastky, keďže máločo je vo svojej ontologickej podstate menej prírodné než samotná chémia, resp. menej chemické než samotná príroda – osobne dávam prednosť výrazom organický/artificiálny, je mi však jasné, že článok nemá ako target lingvistické okienko): sám seba skromne považujem skôr za konzervatívneho skeptika, ergo z tohto titulu principiálne neodmietam na 100% žiadnu hypotézu alebo teóriu, bárz je aj toho času v ostrom rozpore s meranými výsledkami praktického pozorovania/experimentu, minimálne z dôvodu, že v dôsledku súčasného prudkého vývoja technológií a experimentálnych metód možno časom prídeme na zistenia, ktoré sú vzhľadom na súčasné technické obmedzenia nedetekovateľné, resp. nevykazujú signifikatanté korelácie… tak napr. „akosi vnútorne verím“ , že na úrovni javov v rovine kvantovej chémie sa časom preukáže, napr. organická molekula kys. L-askorbovej je na uvedenej úrovni odlišná od jej artificiálnej formy, a že to môže mať aj priame biologické/medicínske dôsledky… čo však v nijakom smere neznamená, že by som nesúhlasil čo i len s časťou tohto článku, resp. Vášho ideového zamerania…
    A na margo umelé vs. prírodné: V lete tohto roku ma začal trochu pobolievať zub. Keďže som ako dieťa chcel byť Van Damme, až raz vyrastiem, povedal som si, že som nejaký tvrďas a trocha tej bolesti vydržím…keď už to trvalo vyše mesiaca, povedal som si ako správny prívrženec ľudového liečiteľstva, že tak teda propolisová tinktúra to spraví… po ďalších dvoch týždňoch som skončil najprv na stomatopohotovosti a následné u môjho zubára s diagnózou akútny zápal nervu, s nevyhnutnou extrakciu, a čo bolo horšie, so začínajúcou gangrénou a potenciálnym zápalom okostnice… toľko ku kombinácií hrdinstva a ľudového liečiteľstva (btw. gangrénu mi úspešne stopol okrem iného aj „chemický“ Ca(OH)2 aplikovaný do ložiska, čiže hnusné hasené vápno – samozrejme farmaceuticky čisté)… ak by mal niekto pocit, že som na základe tejto skúsenosti prestal veriť v pozitívne dopady propolisu na ľodské zdravie, tak je na omyle! Naďalej si myslím, že je to skvelý liek, už však viem, že to NIE JE všeliek!!! Ak ma teda chytá paradentóza, zvolím kombináciu nemenovanej k tomu určenej zubnej pasty a propolisu… ak mám však gangrénu, určite sa nebudem spoliehať na propolis a pôjdem si dať rozvŕtať hubu a medicínsky ošetriť aj s využitím tých zlých chemickým preparátov…

Pridaj komentár