Argumenty šarlatánov: pocity

V minicykle „argumenty šarlatánov“ sa pozrieme na tie najznámejšie a najpoužívanejšie argumenty, ktoré používajú pri spracovávaní stáda ovečiek rôzni šarlatáni, alternatívci a iné ziskuchtivé klamárske bytosti.

Dnes o obľúbených subjektívnych pocitoch.

 

Frázy ako:

  • „pocítite príval energie“,
  • „bolesť sa zmenší“,
  • „budete sa cítiť lepšie“,

majú spoločné jedno – dané tvrdenia sa vždy spoliehajú na subjektívne pocity.

Hádam nič nie je častejší argument šarlatánov ako odvolávanie sa na na subjektívne pocity v zmysle „ja som to bral a cítil som sa značne lepšie“.

Realita je taká, že subjektívne pocity nie sú často len tým, čo veda označuje ako placebo efekt.

Človek nemá viac energie, len si myslí že jej má viac lebo tomu hlboko verí že nejaká tabletka, prášok, bylinka, čaj, či kozmická energia mu danú energiu zázračne prinesie. To je presne oblasť kde placebo efekt funguje dokonale. Pri subjektívnych pocitoch. Hlavne ak vám vykonávate nejakú činnosť a doslova čakáte, kedy sa prejaví daný „efekt“. Ten vtedy často aj príde, pretože tomu že príde aj silno veríte.

Kde však už placebo efekt nefunguje, sú objektívne sledovateľné javy. Žiadny tumor sa sám od seba nezmenší, nech si to nahovárate a veríte tomu akokoľvek chcete. Rovnako vám vďaka silnej viere – teda placebo efektu nenarastie tretia ruka, vlasy, nezmizne dlhoročná jazva, nenarastie nové vypichnuté oko, neodlúpne sa sama od seba škaredá bradavica na nose atď. Placebo efekt na hmotný svet a skutočne pozorovateľné a merateľné javy vplyv nemá, nemal a ani mať nebude.

Môžete si nahovárať, že vás niečo bolí menej, že máte viac energie, že sa cítite lepšie, no vždy to je len váš postoj, vaše vnímanie daného javu, ktoré psychikou do istej miery ovplyvniť ide. Ak však budete ignorovať infarkt, či nádor, a veriť pochybným praktikám či doplnkom výživy, spravíte to len dva krát – prvý a zároveň aj posledný.

Pridaj komentár