Príčina a následok v podaní šarlatánov

Veľmi často sa najrôznejší šarlatáni (nie len v oblasti zdravia a výživy) uchyľujú k mysleniu v štýle klapiek na očiach (čo je dosť paradoxné, keďže o sebe najčastejšie tvrdia, že práve oni majú otvorené mysle).

Konkrétne máme teraz na mysli selektívnu ignoráciu možných príčin najrôznejších javov.

Príklad? Suseda, ktorá dostala rakovinu, okrem chemoterapie, operácie a rádioterapie podstúpi aj nejakú tú alternatívnu liečbu sódou bikarbónou, či vyháňanie démonov šamanom.

Neznalý, no relatívne normálne uvažujúci človek po jej vyliečení skonštatuje, že jej mohlo pomôcť čokoľvek z toho.

Kto sa aspoň kúsoček vyzná, tomu je hneď jasné, že pri sóde bikarbóne mohla byť pani rada, že jej skôr neuškodila, že šaman ju len obral o prachy a že v skutočnosti je za vyliečením klasická (a dosť drastická) liečba v spolupráci s tým, že jej telo bolo natoľko silné, aby tento boj zvládlo.

Človek frčiaci na alternatívnych bullshitoch absolútne ignorujúci vedecké fakty a poznatky a nepoužívajúci ani kúsok kritické myslenie v tom ale samozrejme uvidí úspech sódy bikarbóny, alebo šamana. Ak teraz odignorujeme veľkú časť alternatívcov, ktorí tomu reálne sami neveria a len to šíria za účelom zisku a prospechu (a že ich je), zostane nám druhá skupina – „veriacich“.

Práve oni hľadia na svet pomýlene a sú tou najľahšou korisťou pre šarlatánov. Majú selektívnu slepotu voči tomu, čo je inak ako by chceli. Vnútorne odmietajú prijať fakt, že žiadne čakry, šamani, kúry sódou, hladovky, či vegánske prístupy naozaj nefungujú. Oni proste chcú aby fungovali a preto tomu že fungujú aj veria. Vidia príčiny rôznych javov v často krát úplne uletených teóriách, no presne tak to chcú. Vidia to, čo vidieť chcú a ignorujú všetko ostatné.

Najkrajšie toto myslenie ilustruje asi nasledovná scéna z filmu o Johanke z Arku.

Pridaj komentár