Alternatívna medicína je ako morské prasiatko

Kdesi raz bolo krásne napísané, že alternatívnou medicínou sa označuje súbor praktík, ktoré sú buď preukázateľne neúčinné, alebo ich účinnosť zatiaľ preukázaná nebola. V drvivej väčšine prípadov je to ten prvý typ – preukázateľne neúčinných metód.

Medicína (z lat. (ars) medicina = lekárstvo, lekárske umenie, umenie liečiť >medicus = lekár) alebo po slovensky lekárstvo je veda, ktorá sa zaoberá:

  • chorobami – ich rozpoznávaním (diagnostika), príčinami (etiológia), prevenciou (profylaxia), liečením (terapia) a ich prejavmi (patológia), aj
  • zdravým funkčným stavom

človeka, živočíchov a rastlín.

Väčšina alternatívnych systémov nespĺňa vyššie menované.

Ich diagnostika a etiológia je poväčšine biedna so žiadnym preukázaným účinkom / skôr naopak (diagnostika z dúhovky, pulzu, elektrického odporu kože na „akupunktúrnych bodoch“, atď).

Príčiny pacientových ťažkostí hľadajú prevažne tam kde nie sú (čakry, dóšy, akési toxíny, prekyslenie, negatívne emócie, zablokované meridiány či iné „energetické dráhy“, …).

V rámci prevencie, či udržania zdravého stavu ponúkajú rovnako na vode postavené opatrenia – často silno ovplyvnené vegánstvom, alebo inou vierou bez akýchkoľvek vedeckých dôkazov.

Po zlej diagnostike a určení príčiny je samozrejme šanca na správnu liečbu niekde na úrovni výhry v lotérii.

V drvivej väčšine prípadov ako „liek / liečbu“, buď predajú nejaký predražený pochybný prípravok, alebo ponúknu pochybnú službu. Výnimočné prípady dokonca „naordinujú“ niekoľko rôznych prípravkov naraz na minimálne tri „diagnostikované“ ťažkostí, či predajú permamentku na niekoľko sedení dopredu. A to tam kľudne môžete prísť ako zdravý a vitálny jedinec, ono si už ich diagnostika niečo na vás nájde.

Prípadné výnimočné „zlepšenie stavu“, nie je potom dôsledok ich „liečby“, ako skôr toho, že človek s ťažkosťami skúša nie len ich metódu, ale naozaj všetko možné, často aj vrátane modernej medicíny. V takom prípade je veľmi ťažké určiť čo skutočne za zlepšením stavu je, čo však alternatívcom a šarlatánom nebráni pripísať si zásluhy (neúspechmi sa pochopiteľne nepýšia).

Je len otázne, prečo to volať medicína, keďže s medicínou to nemá spoločné nič. A k čomu to je potom vlastne alternatíva, keďže pojem „alternatívny“ znamená „iný“? Nie neúčinný, nie pochybný, ale len iný. Iný v zmysle – účinný iným spôsobom.

Alternatíva je napr. pop vs. metal – oboje je hudba, jedna mainstream, druhá je alternatívna – iná. Alternatíva je tiež napr. iPhone vs. smartfón s Androidom – oboje je smartfón.

Alternatíva ale nie je funkčné ferrari vs. sedadlo z bicykla (ten nie je auto a sedadlo z neho nás samé o sebe ani nikam nedopraví).

Jednoducho povedané, alternatívna medicína je pojem ako morské prasiatko – to tiež nie je ani morské a ani prasa.

1 Trackback or Pingback

Pridaj komentár