Komentáre a diskusie

Komentáre na našom webe nie sú mazané. Čo sa raz zverejní, to už v diskusii pod článkom zostáva. Nezverejňujeme však všetko, čo náhodný okoloidúci šľahne do diskusie. Máme svoje kritériá na obsah a tým nemyslíme názorovú jednotnosť s tým našim, ale opodstatnenosť názoru, či tvrdenia a ich podloženie dôkazmi a faktami.

Prečo?

Je to náš web, náš piesoček, náš priestor. Nenecháme si kadiť do pieskoviska od nevzdelancov a šarlatánov, ktorí nepredkladajú k vecnej debate jediný seriózny dôkaz. Nie argument, ale dôkaz.

Nezaujímajú nás dohady, domýšľanie si, prekrúcanie faktov, či nejaké duchovné rečičky. Máte seriózne vedecké dôkazy? Smelo komentujte a bude diskusia. Nemáte? Holt, smola.

Áno, je to cenzúra a diskriminácia. Cenzurujeme nepodložené tvrdenia a diskriminujeme ľudskú debilitu. Nemajú tu priestor.

Zabudnite na prekrútené, znásilnené a dnes tak obľúbené tvrdenie „je demokracia, mám právo vysloviť svoj názor“. Tu ho nemáte. Ste na súkromnom pozemku a tu zmysel demokracie nebudete znásilňovať odzadu bez lásky a nasucho.

Demokracia totiž nie je o tom, že hocikto si môže hovoriť hocičo hocikde a hocikomu, ale o tom, že strana, ktorej je ten názor určený, ho môže ignorovať. Rôzne názory si totiž nikdy neboli, nie sú a ani nebudú rovné.

Názor, tvrdenie a diskusný príspevok človeka, ktorý si na ich tvorbe dal záležať, človeka ktorý dlhé roky študuje vybranú oblasť a je v nej doslova expertom, človeka, ktorý má v danej oblasti hlboké znalosti a svoje tvrdenia podopiera dôkazmi, proste nebol, nie je a ani nebude rovný názoru niekoho, kto si včera prečítal nejaký šľahnutý konšpiračný web, kuchárku fundamentálnych vegánov, pozrel video s nejakým jogínom, mníchom, či šamanom, alebo zhliadol šarlatánsky dokument a dnes by rád rozdával túto košatú, behom pár minút nadobudnutú „múdrosť“ ďalej. 

Chcete sa vyjadriť k odbornej téme? Pokojne. Máte priestor, ak ste spravili niečo preto, aby ste sa k nej vedeli vyjadriť adekvátne. Máte právo na to, aby ste sa mohli vypracovať, máte priestor, máte možnosti. A následne máte aj možnosť diskutovať na nejakej úrovni.

Nemáte však právo očakávať, že neurobíte dokopy nič a váš ničím nepodložený názor bude rovný so všetkými ostatnými, za ktorými je tvrdá práca a ktoré stoja na pevných základoch – faktoch a dôkazoch.

Samozrejme, ani dlhé a tvrdé úsilie človeka nespraví neomylným, no dáva mu to možnosť byť oveľa bližšie k podstate javov a situácie, k jeho pochopeniu, správnemu uchopeniu a prípadne hľadaniu riešenia. Taký človek nepláva po povrchu – pláva hlboko, ponára sa podľa možností až na samé dno. A u nás sa potápame do hĺbok – nečľapkáme sa v mlákach.

Pridaj komentár